Украински безекипажен катер Magura порази с ракета руски изтребител Су-30СМ над Черно море.
През нощта на 2-ри срещу 3-ти май украински безекипажен катер (БЕК) Magura V7, въоръжен със зенитна ракетна установка, свали изтребител Су-30СМ от морската авиация на руския Черноморски флот. Той е атакувал бойния самолет от акваторията на около 50 км западно от Новоросийск и е бил управляван от военнослужещи от специалното подразделение „Група 13“ на Главното разузнавателно управление (ГРУ, военното разузнаване) на Украйна. Това е първият в историята случай на успешно поразяване на военен самолет от морски дрон.

Първоначално се смяташе, че ударът е нанесен от многоцелеви безекипажен катер Magura V5 с пускови установки, изстрелващи съветските управляеми ракети „въздух–въздух“ с топлинно насочване Р-73. Предположението беше резонно, защото дотогава се знаеше, че украинците използват само този тип морски дронове във версия за противовъздушна отбрана (ПВО). С тях в навечерието на Нова година – на 31 декември 2024 г. бойци от „Група 13“ свалиха руски вертолет Ми-8 и повредиха друг край кримския нос Тарханкут.
Но на 3 май ГРУ информира, че пускът срещу Су-30 е извършен от новия морски дрон Magura V7, въоръжен с американски ракети „въздух–въздух“ AIM-9 Sidewinder. С това Украйна за първи път даде да се разбере, че вече използва и такива безекипажни катери. Те са модифицирана, уголемена версия на модела V5. Имат сходна визия, по-издължени са (8 м срещу 5,5 м при V5) и с по-широк корпус. За по-добра мореходност формата на носа им също е променена. От разпространената от украинците снимка е видно, че ракетите Sidewinder са монтирани на направляващи релси, които явно могат да се повдигат. Предполага се, че при използването им близо до водата вместо високо в небето тяхната топлинна глава за самонасочване може да захване въздушна цел на разстояние, сходно с това на съветските Р-73 – около 10 км.

Поразяването на руския самолет бе осъществено при поредната масирана украинска атака срещу руски обекти на Кримския полуостров и портовата зона на Новоросийск (главната база на руския Черноморски флот след изтеглянето му от Севастопол). В нея са задействани много голям брой безпилотни летателни апарати (БЛА), над 30 безекипажни катери и близо дузина крилати ракети. По данни на министерството на отбраната на Русия при отразяването ѝ в района на Крим са били свалени 112 украински дрона, а в акваторията на Черно море – унищожени 14 БЕК-а (в рамките на следващия ден бройката нараства до 23) и бързоходен катер Willard. Руснаците съобщават също за неутрализацията на 8 крилати ракети Storm Shadow и 3 „Нептун“ над морето. В битката участват руската ПВО, силите на Черноморския флот и военната авиация.
Стана ясно, че в рейдовете по море са привлечени различни видове морски дронове. В това число с разузнавателно оборудване, брандери (катери камикадзе), носители на FPV дронове, съдове с противотанкови управляеми ракети (ПТУР), с неуправляеми реактивни снаряди и със зенитни установки, адаптирани за работа с авиациони ракети или с картечници. Те са пуснати на групи от устието на р. Дунав и райони около Одеса, а после се съсредоточават край о-в Змейний. Два атакуват с ПТУР руски газодобивни платформи в Галицинското находище и се оттеглят. Останалите се придвижват на 40–50 км от бреговете на Крим и Новоросийск. След падането на нощта вземат курс към целите си в смесени формации от по 6–10 съда с различно въоръжение. Едновременно с това започва и комбинирана атака с безпилотни летателни апарати.

Първи по съответните направления поемат леки, маневрени и малошумни разузнавателни БЕК. Тяхната автономност позволява да стоят неподвижни близо до целта дълго време. Посредством монтираните им сензори операторите водят наблюдение и събират данни за обстановката. Едва тогава в бой влиза основната група (средно 6–8 единици). Тя включва поне 2 катера камикадзе, 2 морски дрона за прикритие (в ПВО вариант и/или с дистанционно управляеми картечници) и по един носител на FPV дронове и на компактна реактивна система за залпов огън (РСЗО).
Безекипажните катери – скаути, и тези с мини „катюши“ привличат огъня на стрелковите групи по брега на Крим и маневрират в очакване на появата на руската авиация. След това вземат обратен курс навътре в морето, където в засада дебнат БЕК-овете за прикритие. Последните се ползват също за съпровождане на дроновете камикадзе и на съдовете – носители на БЛА. Руските Ми-8 и Су-30СМ бяха свалени, именно докато атакуваха такива катери. Залага се още на тактиката морските ПВО дронове да се прокрадват до крайбрежието и да опитват да прехващат цели около полетните маршрути на руската бойна авиация и БЛА.
Безекипажните носители на FPV дронове са голяма заплаха за крайбрежните обекти. От миналата година тяхна жертва периодично стават руски зенитни системи и радари на Крим. Масирани атаки с такива безпилотници могат да нанесат сериозни щети и на военните летища.

Украинската тактика на използване на БЕК се промени. В началото се залагаше на атаки с голям брой дронове камикадзе с надежда все някой да преодолее защитата. Това донесе определени успехи, но руският Черноморски флот се адаптира. В портовете и военноморските бази се появиха бонови заграждения и дежурни стрелкови групи. Авиацията пък се превърна в най-ефективното средство за борба с безекипажните катери.
Поради липсата на ракети, способни да поразяват малки, бързи и маневриращи цели в авиационния арсенал, на пилотите обаче се налага да ги унищожават дроновете най-вече в условията на визуална видимост. Тоест като наблюдават целта с очите си при атаката, както се е правело в миналото, и да я бомбардират (с касетъчни бомби) или обстрелват с бордовото оръдие от разстояние 1–2 км и малки височини. При обстрел от по-далечни и безопасни дистанции рискуват мишената да се измъкне с резки промени в курса и висока скорост.
При такава атака „от упор“ беше свален и руският изтребител Су-30СМ. На видеозапис от украинския дрон Magura V7 се наблюдава как ракетата AIM-9 Sidewinder поразява самолета, докато той води огън по надводните цели с 30-мм си оръдие от дистанция 1–1,5 км. Двамата му пилоти успешно катапултират и са били спасени от екипажа на контейнеровоза Victoria Fortune, плаващ под панамски флаг.
Най-добри резултати в „лова“ на надводни дронове обаче показват вертолетите. По-нискоскоростни и по-повратливи, те лесно ги поразяват с бордовите картечници.
Отчитайки, че руската авиация успешно им противодейства, украинците започнаха да оборудват своите БЕК с „хибридна“ ПВО – зенитни установки, адаптирани за стрелба с ракети „въздух–въздух“. Това създава сериозна опасност за бойните самолети и хеликоптери, привличани досега срещу тях. Така Москва е принудена да търси нови решения, за да парира дейността на безекипажните флотилии.

Паралелно с развойната дейност за създаване на морски дронове, които да противостоят на украинските, Русия разширява използвания срещу тях арсенал. За неутрализирането им на дистанции до 30 км от крайбрежието все по-често се изполват FPV дроновете. Опит е натрупан достатъчно и с подготвени оператори, те са грозно оръжие. В руските Telegram канали има клипове, запечатали поразяването на безекипажни катери на ГРУ с такива средства и при отблъскването на атаката от 2/3 май.
На по-големи разстояния се разчита на доказалия се над сушата тандем от разузнавателния БЛА ZALA и баражиращия боеприпас „Ланцет“. Първият апарат открива и опознава целта, след което предава координатите ѝ на безпилотника камикадзе.
На далечните рубежи могат да се използват редица новоразработени разузнавателни БЛА от тип „летящо крило“. За там са нужни и повече патрулни (разузнавателно-ударни) безпилотни апарати от самолетен тип, като „Форпост“ и „Иноходец“. В перспектива се планира и разработка на управляеми ракети с въздушно и брегово базиране, с бойна глава, която да осигурява голяма площ на разпръскване на осколките и така по-лесно да неутрализира коварните надводни дронове.
Успехите на хибридния украински флот променят правилата на военноморска война. От извлечените поуки и предприетите мерки ще зависи кой ще има контрол на акваториите и въздушното пространство над тях.