Диана Добрева режисира най-поставяната пиеса на Шекспир
„Сън в лятна нощ” на Шекспир на сцената на Младежкия театър „Николай Бинев” е радост за ухото и окото на зрители от всякакви възрасти. Диана Добрева като режисьор на постановката с драматургичен консултант Александър Секулов и трупата в почти целия ѝ състав създава искрящ спектакъл по пиесата на великия английски разказвач.

И казват, че „Сън в лятна нощ” е най-често поставяната му пиеса. Може би, защото разказва за може би най-важните въпроси в човешкия живот – „от младостта до гроба”: за любовта, за желанията на човешката душа и какво тя може да понесе, за вечното противопоставяне на сънищата и въображението срещу реалността и правилата на обществото. Самата Диана Добрева казва, че тази шекспирова пиеса е празнуване на Театъра. А значи – и на Шекспировото, и на зрителското въображение. Затова и последните думи на Шекспир са: Всичко е възможно, ако можеш да си го представиш…
Спектакълът се играе на 13, 16 и 22 май.
Жулиет Бинош – начело на журито в Кан
На 78-ия кинофестивал в Кан, който се открива на 13 май, ще има и френско председателство на журито. То ще определи и носителя на „Златната палма”. Оглавява го актрисата Жулиет Бинош, 4 десетилетия след стъпването ѝ на червения килим на Лазурния бряг (1985 г.). Тя е от малкото актриси, спечелили отличия на най-големите европейски кинофестивали – в Кан, бъв Венеция и „Берлинале”, носителка и на „Оскар”, БАФТА и „Сезар”.

Журито ще трябва да избере новия носител на наградата „Златната палма” сред 21 филма в конкурсната програма. В деня на откриването холивудският актьор Робърт де Ниро ще бъде удостоен с почетна „Златна палма”. Миналогодишният победител беше американският филм „Анора” на режисьора Шон Бейкър, който по-късно се представи бляскаво на наградите „Оскар”.
Холивудската звезда Том Круз ще се завърне в Кан, за да представи филма „Мисията невъзможна: Възмездие”, който ще бъде показан извън конкурсната програма.
Умберто Еко – мегаинфлуенсър на своето време
Години наред италианският белетрист, есеист, философ и културолог Умберто Еко (1932–2016) списва рубриката „Бустина ди Минерва” във в. „Еспресо”. Всяка седмица очарова читателите с прочутата си разказваческа дарба и умението да поднася по оригинален и неповторим начин наглед банални, делнични случки и преживелици. Според критиците създава специфичен жанр – кратки очерци, който трудно се имитира.

В този том са събрани текстове, публикувани през 1990–2000 г. в легендарната рубрика „Бустина ди Минерва” – „Кибритчета „Минерва”, която авторът пише за в. „Еспресо” над 30 години и се изявява като ярък публицист, прозорлив анализатор, политически и социален коментатор. Това е бурно десетилетие за Италия, когато Първата република отива в историята. Време на комерсиализация, рухват и печатните медии. А очерците на писателя са опит за защита на обикновения човек от манипулациите.
Книгата е пъстра мозайка на живота, чувствата и мислите на хората от 90-те години на ХХ в. през присмехулния, ироничен, саркастичен, но и дълбоко хуманен поглед на Еко. Размишления за големи и малки събития, за италианското общество и цялото човечество, за медиите, за съвременните технологии, за съдбата на книгата в дигиталната ера, за ролята на интелектуалците в обществения живот, за екологията и генетиката, проницателни прогнози за бъдещето, поднесени от ерудит и завладяващ разказвач, който притежава умението да превръща злободневното в литература. Теми, надраснали времето си, актуални и днес. Така най-сбито може да се представи съдържанието на този сборник – истинска наслада за мислещите хора. Есета, написани от един всъщност мегаинфлуенсър на своето време.
Читателите оцениха високо най-новата книга на Георги Господинов
Лъчезар ЛОЗАНОВ
Книгата „Градинарят и смъртта” на писателя Георги Господинов спечели наградата на публиката „Цветето на Хеликон” за най-продавана книга във веригата книжарници. Отличието беше връчено в тази на пл. „Гарибалди” в София от предишния ѝ носител – Теодора Димова. Бойко Ламбовски, член на журито на годишната награда „Хеликон”, подчерта радостен факт – че изборът на читателите съвпада с избора на професионалното жури: „Добър знак е, че понякога масовият вкус съвпада с „по-изискания вкус, какъвто се предполага, че притежава журито”. Според Ламбовски невинаги качествената литература е най-продаваната, но последната книга на Георги Господинов е изключение. Веригата книжарници „Хеликон” е продала повече екземпляри, отколкото всичките 11 останали годишни номинации.

В изказването си Георги Господинов изтъкна, че това е много лична книга и при излизането ѝ е решил да не прави премиери освен в Созопол. Продажбите на книгата показват, че появата по телевизията не е единственият път да стигнеш до читателя и най-хубавото нещо е, че хора, прочели книгата, са се обадили на бащите си, отишли са при тях и са направили жест на грижа и обич.
НАКРАТКО

Сред концертите на SoFest Spring 2025 е този на певицата със собствен почерк Михаела Филева. Тя ще представи редица от хитовете си, създадени съвместно с Влади Ампов – Графа, Дара Екимова, Billy Hlapeto, DJ Borche като „Инкогнито”, „Приливи и отливи”, „Опасно близки”, „А дано, ама надали”, „Всичко е било за добро”, както и най-новото си авторско парче. Това ще се случи на 9 май от 20,00 ч. на клубната сцена на City Stage. Заедно с Михаела Филева ще са едни от ярките таланти на новото поколение български поп изпълнители – Краси Тодоров, Васил Крумов, Васил Вутев и Александър Обретенов.

В юбилейната стогодишнина за най-старата извънстолична опера – Старозагорската, на 10 май от 19,00 ч. в Симфоничния ѝ оркестър ще представи в София в зала „България” концерт с избрани емблематични творби на Джордж Гершуин. Ще прозвучат „Кубинска увертюра”, „Рапсодия в синьо”, композицията, която определя ерата на джаза, и симфоничната картина „Порги и Бес”. Концертът се организира съвместно със Софийската филхармония. Казват, че кларинетното начало на Рапсодията е толкова разпознаваемо от публиката, колкото и началото на Петата симфония на Бетовен.
Почетни „Аскеер”-и: за Марин Янев и Ивайло Христов
Тазгодишният носител на почетен „Аскеер 2025” за забележителна кариера на 24 май ще получи актьорът Марин Янев. А режисьорът, актьор и преподавател проф. д-р Ивайло Христов ще получи голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство. Любопитно е, че наградените с „Икар” за тази година на Съюза на артистите у нас Албена Павлова и Йордан Ръсин отново са номинирани за ролите си на Майка Кураж в пиесата „Майка Кураж и нейните деца” в Сатирата и на Мосю Бонифас в „Убийствена комедия” в театър „Възраждане”. Това предварително съобщиха членовете на фондация „Академия Аскеер” и от Театър „Българска армия” за театралните награди, които се връчват за 34-ти път. Те обявиха и останалите номинации за водеща женска и водеща мъжка роля, сред които е младият актьор на Сатиричния театър Боян Арсов за ролите си в „Швейцария” (Театър 199) и в „Когато розите танцуват” (Сатирата).

За най-добра режисура се състезават Диана Добрева за „Без кръв”, драматизация на Александър Секулов в Пловдивския театър, Крис Шарков за „Елементарни частици” по романа на Мишел Уелбек в Народния театър и за „Обществен враг” в Малък градски театър „Зад канала” и Нина Димитрова за „Тортила Флет” на Стайнбек в Театър 199. За най-добро представление ще бъде излъчен спектакъл между заглавията „Без кръв”, „Тортила Флет” и „БИФЕМ” на младия режисьор Ростислав Георгиев в русенския театър.
За съвременна българска драматургия се състезават Екатерина Георгиева(„Шишарки” в Театър 199), Захари Карабашлиев(„Лисабон” в Младежкия театър) и Стефан Иванов („Нечовек” в Народния театър). Ясни са и останалите кандидати в общо 11-те театрални категории в това единствено състезание за театрални награди, връчвани „от артисти – за артисти” у нас.